444 34 97 / Türk Hava Yolları Uçak Bileti - En Uygun Uçak Biletleri

Uçak Biletinizi Sorgulayın

Ara
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
 • assignment

  3. Havalimanı Projesi ne kadar büyük?

  Yeni Havalimanı alan olarak dünyanın en büüyk havalimanı olacak!

  Proje alanı toplam 76,5 milyon metrekare. Yeni havalimanının ilk etabının Atatürk Havalimanı'nın 3 katı büyüklüğünde olacak.

  İlk açılışta 90 bin yolcu kapasiteli olacak. Projenin tamamı bittiğinde 200 milyon yolcuya hizmet verilecek. Günlük toplam uçak hareket kapasitesi 3 bin 500 olacak.

  Ana terminal binası inşaat alanı 1.3 milyon metrekare. Katlı otopark 700 bin metrekare ve 18 bin araç kapasiteli olacak.

  Kapalı inşaat alanı toplamı 3.5 milyon metrekare bu Monaco'nun 1,7'sine yani yaklaşık olarak iki katına tekabül ediyor..

  Terminal binasında 1 milyon metreküp beton kullanılacak bu Empire State Building'de kullanılan 1,4 katı.

  Terminal binasında 180 bin ton demir kullanıyor ki bununla 24 tane Eiffel Kulesi yapılabilir.

  Terminal çatı alanı 450 bin metrekare bu alan İtalya'daki Colloseum'un 23 katı.

  Terminalin cephe alanı 500 bin metrekare olacak.

  Yıllık yolcu kapasitesi 1. Etap'ta yıllık 90 milyon kişi, nihai fazda ise yıllık 200 milyon kişi olacak.

   

  grade
 • assignment

  İstanbul Havalimanı Uçuş Bilgileri

  İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, İstanbul Havalimanı'na taşınma operasyonu başladı,

  Yerel saat ile 5 Nisan 2019 03:00 - 7 Nisan 2019 00:00

  tarihleri arasında yapılacaktır. Yolcular uçuş seferleri hakkında detaylı bilgiyi ilgili havayolu şirketlerinden öğrenebilirler.

   

  grade
 • assignment

  Yeni Havalimanı İçin OnurAir'den Önemli Duyuru

  İstanbul Atatürk Havalimanı 6 Nisan 2019 saat 02.00 itibariyla ticari uçuşlara kapanacağından buradan planlamış tüm uçuşlar 6 nisan 2019 saat 19.00 itibariyla İstanbul Havalimanı'ndan gerçekleşecektir.

  İstanbul Havalimanına taşınılması nedeniyle 5-6 Nisan 2019 tarihleri arasındaki aşağıda belirttiğimiz uçuşlar iptal edilmiştir:

   

      Tarih -  Uçuş No - Kalkış Havalimanı - Uçuş Saati - Varış Havalimanı

  05.04.2019  8Q 225    Antalya                         22:45          İstanbul

  05.04.2019 8Q 017     Adana                           23:05          İstanbul

  05.04.2019 8Q 155     İzmir                             22:20          İstanbul

  06.04.2019 8Q 012     İstanbul                       06:15          Adana

  06.04.2019 8Q 150     İstanbul                       07:25          İzmir

  06.04.2019 8Q 220     İstanbul                       06:55          Antalya

  06.04.2019 8Q 156     İstanbul                       16:20          İzmir

  06.04.2019 8Q 415     İstanbul                       11:35          Düsseldorf

  06.04.2019 8Q 416     Düsseldorf                   14:20         İstanbul

  06.04.2019 8Q 157     İzmir                             18:10        İstanbul

   

  Uçuşunuz ile ilgili sorun yaşamamanız adına yurt içi uçuşlar için en az 2 saat, yurt dışı uçuşlar için ise en az 3 saat önce İstanbul Havalimanı'na gelinmesi gerekmektedir.

   

  grade
 • assignment

  İstanbul Yeni Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

  İstanbul Yeni Havalimanı açıldı. Peki 3. Havalimanı Nerede Nasıl Gidilir, seyahat ipuçları nelerdir? İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılışıyla son açıklamalara göre 6 Nisan 2019 tarihine kadar kademeli olarak Avrupa yakasından yapılacak tüm uçuşlar istanbul Atatürk Havalimanı'ndan buraya taşınacak. Şehir merkezinden oldukça uzak konumda ve ulaşımın uzun sürebilecek olması nedeniyle uçak kaçma endişesi yaşayan herkesin aklındaki soru.

  Hem toplu taşıma ile hem de kendi aracıyla havaalanına gitmek isteyen pek fazla kişi 3. Havalimanı nerde ondan bile fazla emin değil.

   

   

  Yeni Havalimanı Nerede? Nasıl Gidilir?

  İstanbul Yeni Havalimanı Arnavutköy ilçesi sınırlarında bulunuyor. Avrupa yakasında Karadeniz kıyısındaki bölgede. Çatalca, GÖktürk Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü'ne yakın bir alanda yer alıyor. Bölge Tayakadın ve Akpınar Köyleri arasında 76.5 KM2'lik bir alana bulunuyor. İstanbul Atatürk Havalimanına kuş uçuşu mesafesi ise 35 Km.

  Havalimanına Özel Araçla Nasıl Gidilir?

  Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim köprüsüyle de direkt bağlantısı olan  İstanbul yeni havaalanına özel otomobille gitmek isteyenler ne yapacak? kendi otomobiliyle Yeni havalimanına gitmek isteyenler için adres tam olarak şöyle;

  İmrahor Mahallesi Ulubatlı Hasan Caddesi No:255 34283 Arnavutköy İstanbul.

   

  İstanbul Yeni Havalimanı Otopark Seçenekleri

  Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak 3. Havalimanı otopark seçenekleri de çok fazla olacak. Yeni havalimanında toplam 40.000 araç kapasiteli bir otopark var. 18.000 araç kapasiteli Katlı Otoparkı, 1 bloğu 3 katlı ve 4 bloğu 7 katlı olmak üzere toplam 5 bloktan oluşuyor. Yakın çevrede de havalimanına düzenli servis yapacak bir çok özel otopark açılışı bekliyor.

   

  Yeni Havalimanına Toplu Taşıma İle Nasıl Gidilir?

  Yeni Havalimanına Metro İle Gitmek

  İstanbul 3. Havalimanı'na metro ile gitmek isteyenler maalesef biraz daha beklemek zorunda. Çünkü havalimanı metrosu henüz tamamlandı. Yeni havalimanı'na ulaşım için yapılan Gayrettepe-Havalimanı metrosu 2019 sonlarından itibaren hizmete açılacak.

  Gayrettepe'den Yeni Havalimanı'na direkt gelecek olan metro aslında ulaşımı büyük oranda rahatlatacak. ayrıca toplam mesafesi 27 Km olacak ve 6 istasyondan oluşacak Halkalı-İstanbul 3. Havalimanı arasındaki metro hattı ise 2020 yılı sonunda tamamlanmış olacak. Raylı sistem tamamlanınca 3. Havalimanı'na Marmaray ile de yalnızca bir aktarma yapılarak gidilebilecek.

   

   

  grade
 • assignment

  El Bagajına Kabul Edilmeyen Eşyalar

  El bagajlarında sıvı maddelerin taşınmaması gerektiğini biliyoruz. Ancak yasakalr bununla sınırlı değil. Farklı havalimanlarının sıvı madde haricinde de kısıtlamaları bulunuyor. Sıkı denetimlere sahip havacılık kuralları gereğince uçağa binerken yanınıza almamanız gereken pek çok şey var. Öyle ki bazı yasaklar oldukça şaşırtıcı. Örneğin olta gibi bazı eşyaların yasaklılar listesinde olacağını tahmin etmeniz mümkün olmayabilir.

  El Bagajına Kabul Edilmeyen Eşyalar

  1. Deodorant ve Parfümler

  En sevdiğiniz parfümü ve deodarantınızı yanınıza aldınız ve kırılmasın yada elinizin altında dursun diye el bagajına koymak istediniz. Havalimanı uçuş kapısından geçerken büyük çöp kutusunun dibini boylayacaktır muhtemelen. Eğer hepsi kolayca görülebilecek şekilde, 20x20 cm büyüklüğündeki saydam poşetin içine girmiyorsa; şişelerin her biri 100 millitreden küçük olsa da yanınıza almanız mümkün olmayacaktır.

  2. İlaç ve Şuruplar

  Hazır izin verilmeyen sıvılar mevzusu açılmışken ilaçlar için de 100 ml kuralının geçerli olduğunu aklınızda bulundurun. Şayet havalimanı görevlilerini daha önce bilgilendirerek izin almadıysanız, yanınıza almanız gereken şurup şişesi için de aynı kural geçerli olacaktır.

  3. Çakmaklar

  El bagajında yalnız bir adet çakmak taşıma hakkına sahipsiniz. Çünkü kural şöyle diyor: "Kendiize ya da diğer yolculara zarar verebilecek bir maddeyi el bagajınızda bulunduramazsınız."

  4. Sıvı Gıdalar

  Paketli sıvı gıdalar da, miktarı 100 ml veya altında değilse, büyük oranda el bagajına kabul edilmeyenler arasında. Bazı istisnai durumlar haricinde, örneğin sağlık nedeniyle belli gıdaları yanınızda bulundurmanız zorunlu ise, doktor veya bir yetkiliden bu durumu doğrulayan belgeleri ibraz etmek durumundasınız. Bebek sütü ve bebek maması genel olarak kabul ediliyorsa da, bazı durumlarda kontrolden geçirilmeleri gerekebilir.

  5. Sivri Uçlu Şemsiyeler

  Birçok Avrupa ülkesi için en iyi seyahat zamanları olan bahar aylarında uçuşunuz varsa, bu madde sizi ilgilendiriyor. El bagajına koyacağınız şemsiyeyi havalimanında bırakmak zorunda kalıp indiğiniz yerde ilk adımınızdan itibaren ıslanabilirsiniz. Baston şemsiyeler gibi ucu sivri olan şemsiyeler de pek çok havayolu şirketi tarafından kabin bagajında taşınması yasaklılar arasında.

  6. Raketler

  Ne yazık ki havacılık denetimleri, spor ekipmanları konusunda da sıkı kurallar içeriyor. Örneğin tenis ve badminton raketinizi el bagajına almanız yasak.

  7. Oltalar

  Buraya kadarki maddelere bakarak sivri uçlu cisimlerin hemen hiçbirine izin çıkmadığı görülüyor. Zıpkın ve oltalar da el bagajına almanızın yasaklı olduğu eşyalar arasında.

  Zararsız gibi görünse de ne yazık ki, çantınıza atıp uçağa atlayabileceğiniz türden eşyalardan değil.

  8. Piller

  Belirli bir büyüklüğün üzerinde olmadığı sürece, cep telefonu, fotoğraf makinesi, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan lityum iyon piller, pek çok havayolu firması tarafından kabine kabul ediliyor. Ancak ne yazık ki, son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız lityum iyon pille çalışan elektrikli kaykaylar (hoverbard) ise kesinlikle el bagajına alınmayanlar arasında.

  9. Çadır Kazığı

  Çadır kampında tatil yapmak veya müzik festivalinde kamp kurmak hayalinizse, çadır kazığını el bagajınıza almanız mümkün değil.

  10. Matkap gibi Aletler

  Marangoz ya da tesisatçı değilseniz el bagajınızda tornavida, çekiç, testere ya da matkap gibi aletler olmaması normal, ancak işiniz gereği bunun gibi aletleri taşımanız gerekiyorsa, bavulunuza koymanız gerekiyor. Bu yazı el bagajında taşınması yasak olan her şeyi kapsamamakta olup, sadece bir yardımcı rehber niteliği taşımaktadır. En kesin ve güvenli bilgileri bulmak için uçacağınız yerin ve havayolunun resmi kurallarına göz atmanız önerilir.

   

  grade
 • assignment

  Sınır Kapılarında Vize Alınan Ülkeler

  Vize, yurt dışı seyahat planı olanlar için en büyük engellerden biri. Vize için harcanan zaman, toplanmak zorunda olan evraklar ve vize ücretleri nedeniyle birçok insan yurt dışı seyahat planını vizesiz ülkelere gerçekleştiriyor. Türk vatandaşlarının sınır kapılarında vize alarak seyahat edebildiği ülkeler ise ülkeye girişte havalimanı ya da gümrük kapısında yapılan başvuru ile ülkeye giriş sağlıyor. Bazıları ücretsiz bazılarında ise cüzi bir ödeme yapılarak alınan kapı vizesi ile seyahatte vizem çıkacak mı kabusuna gerek kalmıyor.

   

  Sınır Kapılarında Vize Alınan Ülkeler

  1. Azerbaycan

  İki devlet bir millet anlayışıyla Türkiye'nin dost ve müttefik ülkelerinden Azerbaycan'a hava yoluyla seyahat eden Türk vatandaşları başkent Bakü Haydar Aliyev Havalimanı'ndan kapı vizesi alarak ülkeye giriş yapabiliyor. Kapı vizesi ücreti: 10 Dolar.

  2. Ermenistan 

  Türkiye ile diplomatik ilişkisi bulunmayan Ermenistan'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları Ermenistan'a giriş sırasında gümrükte kapı vizesi alabiliyor. Ermenistan'a kara ya da hava yoluyla girişlerde 10 Dolar karşılığında vize almak mümkün. Kapı vizesi yalnızca bordo pasaportlulara veriliyor. Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Ermenistan vizesi alması şart.

  3. Dominik Cumhuriyeti

  Karayiplerinn muhteşem doğalm güzelliklerle bezeli coğrafyasında yer alan Dominik Cumhuriyeti'ne girişlerde Türk vatandaşları sınır geçişlerinde kapı vizesi alabiliyor.

  4. Meksika

  Orta Amerika ülkelerinden Meksika, Türk vatandaşlarının elektronik vize ile seyahat edebildiği ülkelerden. Ülkeye seyahat etmeden önce Meksika vize sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirilen vize başvurus ile ülkeye sorunsuz seyahat etmek mümkün.

  5. Bahreyn

  Körfez ülkelerinden Bahreyn, Türk vatandaşlarına kapı vizesi ile seyahat izni veren ülkelerden. Bahreyn'e seyahat eden Türk vatandaşları kapı vizesi ile 15 günlük tek girişli vize alabiliyor.

  6. Bangladeş

  Asya ülkelerinden Bangladeş, kapı vizesi ile gidilebilen ülkelerden. Ülkeye Dakka Havalimanı'ndan giriş yapacak Türk vatandaşları kapı vizesi alarak seyahat edebiliyor.

  7. Bhutan

  Yüksek değer, düşük etki turizmi politikası uygulayan Bhutan, vahşi turizmden olumsuz etkilenmemek adına yüksek korumalı bir vize politikasına sahip. Bhutan'a seyahat planı olan Türk vatandaşlarının hükümet tarafından düzenlenen lisanslı Bhutan tur operatörü ya da uluslararası ortak şirketler aracılığı ile vize başvurusu yapması şart.

  8. Doğu Timor

  Doğu Timor seyahati planlayan Türk vatandaşları, Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havalimanı'nda veya Deniz Lİmanına geldiklerinde vize için başvuruda bulunabiliyor. Gerekli koşullar sağlandığında (toplam 90 gün kalmak için uzatılabilir) 30 gün süreyle geçerli tek bir giriş vizesi 30 Dolar ücret karşılığında veriliyor.

  9. Endonezya 

  Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da yer alan Endonezya, bölgenin en çok turist ağırlayan ülkelerinden biri. Ülkeye yapılan seyahatlerde 1 ayı aşmayan süreli girişlerde kapıda ücret ödemeden giriş vizesi alınıyor. 1 aydan fazla kalmak isteyenlerin 3 aya kadar olan süreli girişlerinde 25 Dolar ödemesi gerekiyor.

  10. Kamboçya

  Uzak Doğu ve Avrupa esintirileriyle bölgenin kültür mozaiği haline gelen Kamboçya, mistik havasıyla yükselen turizm destinasyonlarından. Kamboçya'ya gitmek için ülkeye girişte 30 Dolar'a kapı vizesi alınarak giriş yapılabiliyor.

  11. Nepal

  Everest Zirvesi'nin de bulunduğu Nepal, dünyada doğayla baş başa kalmak için el değmemiş coğrafyalar arasında. Doğa sporlarıyla ilgilenen, tırmanma, trekking, kampçılık gibi aktivitelerden hoşlananların favori destinasyonlarından Nepal'e 25 Dolar ücret ödeyerek kapı vizesi alınarak girilebiliyor.

  12. Tayvan

  Tayvan'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ülkeye giriş yapacakları Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı, Taipei Songshan Havalimanı, Taichung Havalimanı ve Kaohsiung Uluslararası Havalimanı'nda 24 Dolar ödeyerek 30 gün süreli turistik vize alabiliyor.

  13. Kenya

  Afrika'nın safari ülkesi Kenya, Türk vatandaşlarına kapı vizesi veren ülkeler arasında. Seyahat öncesi elektronik başvuru yapılan Kenya vizesinin ücreti ise 50 Dolar.

  14. Sudan

  Afrika ülkelerinden Sudan, 2010 yılından bu yana Türk vatandaşlarına kapı vizesi uyguluyor. Sudan'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları 100 ABD doları harç karşılığı Hartum Uluslararası havaalanında Sudan'a giriş vize alabiliyor.

  15. Tanzanya

  El değmemiş doğası, yaban hayatı ve doğal güzellikleri Afrika ülkelerinden Tanzanya'ya 50 Dolar ücret ödeyerek kapı vizesi ile seyahat edilebiliyor.

   

  grade
 • assignment

  Tatilde Para Tasarrufu için Öneriler

  Seyahat etmeye, gezip görmeye meraklı mısınız? Tatil yapmayı seviyor ama hep imkansızlıktan mı yakınıyorsunuz? Neden para biriktirmeyi denemiyorsunuz? Biriktirdiğiniz para ile farklı deneyimlere yelken açıp, yeni yerler görebilir, yeni dünyaları keşfedebilirsiniz.

  Soru çok basit gelebilir, para biriktirmek, ama aslında bu çok da zor değil. Bazı pratik bilgilere sahip olmak ve bunları uygulamak yeterli. Diğer yandan para biriktirmenin en güzel yolu, pratik bilgilere sahip olup alternatif metodlar uygulamak ve böylece daha az para harcamaktır. Hazır ucuz uçak bileti bulmak eskisine göre daha kolayken, bence diğer ipuçlarına da bir göz atın. Daha çok gezmeyi ve yeni yerler görmeyi severiz çünkü.

  1. Sezon Dışı Seyahat Edin

  Tatil sezonlarında fiyatlar her zaman daha yüksek olur. Doluluk oranları yüksek olduğundan memnun kalacak yer bulmak da zor olabilir. Gezilecek yerler de her zaman daha kalabalık ve karmaşalı. Düşük sezon dönemlerde yapılacak tatil veya seyahatler, hem düşük fiyattan dolayı daha ucuz tatil imkanı sağlar hem de görülecek yerleri keyifle gezip, kalabalıktan kaçma fırsatı veriyor. Bu yüzden özellikle okulların kapalı olduğu dönemlerde ve herkesin sıkça tercih ettiği aylarda tatil planı yapmayın. Bayram dönemi ve resmi tatilleri de tatil dönemi anlayışınızdan çıkarın.

  2. Hafta İçi Seyahat Edin

  Hafta sonları tatile çıkma oranları daha yüksek, bu da fiyatların daha yüksek olması anlamına geliyor. Bu sadece konaklama için geçerli olsa da kalabalığın getirdiği talep, mekânlarda yer bulma veya ulaşım sıkıntılarına yol açabiliyor. Hafta içi için uzu uçak bileti bulmak daha kolay. Cuma, cumartesi ve pazar, seyahat edecekler için en sık tercih edilen günler olduğundan seyahat planınızı haftanın diğer dört gününe yoğunlaştırın. Özellikle salı ve çarşamba günleri bu konuda en şanslı günler.

  3. Yemeğinizi Kendiniz Yapın

  Tatile çıktığınızda apart otel türü yerleri tercih edip, kendi damak zevkinize göre yemek yapabilirsiniz. Tatil beldelerinde yemek fiyatları çoğunlukla pahalı oluyor. Örneğin Alaçatı'da en basit restoranda 2 kişilik yemek 150-200 TL bandında. Kendi yemeğinizi kendiniz yapıp para tasarrufu sağlamanız mümkün.

  Tatilde de mi yemek yapacağım diye düşünmeyin, deneyin. Biriktirdiğiniz parayla Maldivler'de tatil yapacağınızı hayal edin! Son yıllarda hem Türkiye'de hem de birçok ülkede zincir marketlerin sayısı arttı. Bu marketlerden oldukça ucuza alışveriş yapıp para biriktirebilirsiniz. Ya da uğrayın gittiğiniz şehrin pazarlarına, en uygun yeme içme seçenekleri orada bir yerlerde karşınıza çıkar. Hiç olmadı sokak lezzetleri ile ekonomik bir beslenme modeli yaratabilirsiniz.

  4. Lokal Organizasyon ve Aktiviteleri Takip Edin

  Yaşadığınız yerde veya tatile çıktığınız yerde, belediyelerin veya sivil toplum örgütlerinin ücretsiz aktivitelerini takip edin. Yurt dışı şehirlerinin birçoğunda yerel yönetimin düzenlediği ücretsiz şehir turları bulunuyor. Turizm tanıtım ofislerine giderek bilgi alın. İlginizi çekecek aktiviteler ile tatiliniz renklendirirken paranız cebiniz kalır. Ücretsiz konserler, yarışmalar, sunumlar, sanat gösterileri veya film sunumları ilginizi çekebilir. Bunun için akıllı telefo uygulamalarına göz atın.

  5. Şehir Merkezine Bağlı Kalmayın

  Büyük şehirlerde, kalabalıkları çeken popüler mekanların dışında da gezilecek yerler, alışveriş ve eğlence mekanları var. Yeme içme, alışveriş ve diğer aktiviteler için bu bölgeler şehir merkezlerinden daha ekonomik fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları şehirlerin fırsat sitelerinden bulabileceğiniz gibi, gideceğiniz yerle ilgili ön araştırma yaparken yerel resmi kaynakları (belediyeler, turizm tanıtma ofisleri) taramayı ihmal etmeyin. Hiçbir şey bilmiyorsanız arkadaşlarınıza sorun gitikleri ücretsiz keyif yapabileceğiniz yerleri öğrenin. Mesela Urla Yarımadası'ndaki Demircili koyunda bu görünen yer ücretsiz bir keşif seçeneği.

  6. Ucuz Uçak Bileti Yakalayın

  Uçak bileti masrafları, tatillerin en büyük giderlerinin başında geliyor. Uygun uçak bileti araştırırken interneti bolca kullanın. Çeşitli web sitelerinin sunduğu karşılaştırmalı uçak bilet fiyatlarını inceleyin. Sadece bir iki firmaya bağlı kalmayın. Adını bile duymadığınız yüzlerce güvenilir havayolu firması olduğunu unutmayın. Kısacası alışkanlıklarınızı değiştirerek farklı alternatifler üzerinde değerlendirme yapın. Bilet11.com, bu konuda eşsiz bir fırsat. Dünyanın dört bir yanından birçok hava yolu şirketi Bilet11 aracılığıyla erişilebilir durumda.

  7. Esnek Olun

  Eğer tatil tarihleriniz ile ilgili olarak esnek olursanız, bulduğunuz indirimli uçuş ve ucuz konaklama fırsatlarından daha kolay faydalanma şansı yakalarsınız. Sevdiğiniz otel, tur ve şehir hakkında takipte olun. Onların kısa süreler için yaptıkları indirim ve kampanyaları yakalayın. Tatilinizi buna göre planlayın. 

  Sadece belli tarihlere tatilinizi sıkıştırmayın. Anlık fırsatlarla ele geçirilen sürpriz tatiller daha motive edici olabilir. Kafanızda farklı tatil tarihleri oluşturarak kampanyalara göre hareket etmeye çalışın. Keskin ve esnek olmayan tarihlere her zaman daha fazla ödeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

  8. Popüler Rotaların Dışına Çıkın

  Popüler mekanlar herkesin ilgi odağı, oysa bu mekânların dışında da ilgi çekici görülecek yerler de var. Popüler turist destinasyonları her zaman daha pahalı. Yüzünüzü başka yönlere de çevirin. Burada söz konusu olan sadece para tasarrufu değil, pek bilinmeyen çok ilginç gezilecek yerleri de keşfetmeye açık olun.

  Gezi blogları başta olmak üzere, alternatif rotalar sunan ilginç yazılara göz gezdirin. Dünyada her yıl herkesin ilgisini çeken yerlerin dışında keşfedilecek binlerce rotanın olduğunu unutmayın.

  9. Hafif Seyahat Edin

  Bu aslında tatil ve seyahate çıkacaklar için altın kural. Valizinize doldurduğunuz şeylerin çoğna ihtiyacınız yok. Birçoğu açılmadan geri getirilecek şeylerden oluşuyor. Tıpkı valizinize koyup kullanmadığınız şeyler için gardırobunuza da kullanmayacağınız veya nadir kullanacağınız şeylerle doldurmayın. 

  Buna harcayacağınız parayla hafta sonları bir yerlere kaçamaklar yapın. Güzel anlar biriktirmek eşya biriktirmekten daha iyidir. Fazla ağırlık sağlığınız olumsuz etkilediği kadar bazı ekonomik uçuşlarda bütçenizi de olumsuz etkileyebilir. Birçok uçuş firmasının ekstra ağırlıktan ekstra ücret aldığını bir kenara not edin.

  10. Erken Rezervasyon Otelleri Fırsatlarını Kaçırmayın

  Erken rezervasyon yapanların son dakikada plan yapanlara göre kazançlı çıktığı felsefesini akılda tutmak gerekiyor. Tatil planlama konusunda şartları zorlayarak, işletmeleri bu konuda esnek olmaya dönüştürebilirsiniz. Deneyin. Para tasarruf etmenin daha yüzlerce yolu var siz yeter ki araştırın, isteyin.

  grade
 • assignment

  Selanik Beyaz Kule'nin Hikayesi

  Selanik'teki en popüler anıt ve kentin görsel ikonu olan Beyaz Kule tüm ihtişamı ile kentin sahilinde bulunuyor. Bu ünlü simge yapı, kentin zengin geçmişini yansıtıyor. Kule, ziyaretçilere Selanik Körfezi de dahil olmak üzere bölgenin büyüleyici manzarasını sunuyor. Kule, Selanik'in kültürel yaşamına yapılan son eklemelerden biri haline gelen eşsiz bir müzeye ev sahipliği yapıyor. İşte Beyaz Kule'nin hikâyesi.

   

  Selanik Şehrinin Sembolü

  15. yüzyl civarında bir Bizans suru üzerine inşa edilen Beyaz Kule, savunma duvarları ile kapatılmış, limanı ve kıyı şeridi savunmasını güçlendirmek için bir kale görevi görmüş. O dönemde, Osmanlı askeri zaferinin şerefine Aslan Kulesi olarak anılırken, 17. yüzyılda Kalamarya Kulesi olarak bilinirdi. Bir garnizon ve daha sonra bir hapishane olarak yeniden kullanıldıktan sonra Kan Kulesi (ya da Türkçe olarak Kanlı Kule) adını aldı. 1891 yılında mevcut Beyaz Kule adını aldı ve beyaza boyandı.

  15. yüzyılda, savunma duvarları tahrip edilmiş, kule I. Dünya Savaşı'nda Müttefik kuvvetler için bir iletişim merkezi olarak hizmet vermiş ve çatışmalar sırasında birçok antik eser de depolanmış. Kule, 1912'den 1983'e kadar Selanik'teki hava savunmasını barındırıyordu ve aynı zamanda üniversitenin meteoroloji laboratuvarını barındırıyordu. Bugün, halka açık ve Selanik'in zengin tarihine ve çok kültürlü ruhuna odaklanan bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler ayrıca en üst düzeyden etkileyici manzaranın keyfini çıkarabilir.

  Şehir ve İnsanlarına Adanmış Bilgilendirici Bir Müze

  Beyaz Kule müzesi, yüzyıllar boyunca Selanik'in gelişimini keşfediyor ve kent yaşamının önemli dönüm noktalarına odaklanıyor. Stratejik konumu sayesinde Selanik, yüzyıllarca süren bir dönüşüm geçirdi ve bir sürü nüfus ve kültürü memnuniyetle karşıladı. Tematik olarak düzenlenmiş görüntüler, multimedya uygulamaları ve benzersiz eserler sayesinde, ziyaretçiler şehri doğumundan günümüze kadar keşfedebilir ve kimliğini şekillendiren farklı kültürleri ve tarihi olayları anlayabilir.

  Bugün, elverişli konumu sayesinde, Beyaz Kule halk için ortak bir buluşma noktası ve kesinlikle bu muhteşem şehirde mutlaka görülmesi gerekenler listenizde yer almalı. İster buluşma noktası olarak ister basit bir şekilde fotoğraflarınızın arka planı olarak kullansanız da, Kültür Gezisi şehri ve büyüleyici tarihini daha iyi anlamak için bu eşsiz anıt ve müzesini ziyaret etmenizi öneririz. Hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

  grade
 • assignment

  En Güzel Alaçatı Plajları

  Alaçatı, Türkiye'de yaz turizminin göz bebeğii, Çeşme'ye bağlı bir tatil merkezi olan Alaçatı, Arnavut kaldırımlı daracık taş sokakları, begonvillerin süslediği taş yapıları, şirin butik otelleri, konsept mekanları, renkli gece hayatı ve muhteşem kumsalları ile yaz boyunca ziyaretçi akınına uğruyor.

  Alaçatı'yı ziyaret edenler Alaçatı çevresindeki plajlara günün erken saatlerinde giderek kumsalların ve denizin tadını çıkarıyor. En güzel Alaçatı plajları arasından seçiminizi yapıp, güneşin yüzünü esirgemediği bu güzel yerde deniz, kum ve güneşleş kendinizi ödüllendirin.

   

  En Güzel Alaçatı Plajları

  1. Alaçatı Halk Plajı

  Alaçatı Port'tan Ovacık'a giden yol üzerinde yer alan Alaçatı Halk Plajı, Alaçatı'nın en bilinen ücretsiz halk plajı. Kumsalı çakıl taşlı olan plajın yanı başına kadar araçla girebiliyor. Herhangi bir tesisin olmadığı plajda az sayıda ağaç gölgeleri nedeniyle tercih ediliyor. Plaja gitmeden önce temel ihtiyaçları almak şart. Yakın çevrede market yok. Denizi soğuk, temiz ve berrak.

  2. Piyade Koyu

  Alaçatı Port'tan Ovacık'a giden güzergah üzerinde, Çark Plajı'nın bitişiğinde yer alan Piyade Koyu'nun etrafında beach club işletmeleri var. Geçmişte askeri tatbikatlar için kullanıldığından ismi Piyade Koyu olarka anılan bu koy ücretsiz hizmet veriyor. Ancak son yıllarda faaliyete geçen işletmeler koya geçişi kapattığından aracı yukarıda bırakp yürümek gerekiyor. Piyade Koyu'nun denizi temiz ve soğuk. Yeme-İçme, tuvalet, duş, soyunma kabini gibi ihtiyaçlar için koyun çevresindeki işletmelerden ücreti karşılığında yararlanılabiliyor.

  3. Çark Plajı

  Alaçatı Port'ta yer alan Çark Plajı, sörf okullarının eğitim parkurlarının bulunduğu alanda. Plajın bir bölümü windsurf aktivitesine ayrılmış durumda. Sezon boyunca sörf yapmaya elverişli rüzgarın olduğu plajda güneşin altında rüzgarın da etkisiyle kısa süre içerisinde farkına varmadan kavrulabilirsiniz.

  Çark Plajı, ücretsiz halk plajı ve beach clbların yan yana sıralandığı korunaklı bir koyda yer alıyor. Denizi ve plajı orta kalitede. Duş, soyunma kabini, tuvalet ve market gibi ihtiyaçları karşılayabileceğiniz tesisler var.

  4. Deliklikoy

  Alaçatı'nın en ünlü plajı Deliklikoy, adını sahilde yer alan delikli kayadan alıyor. Alaçatı Port-Ovacık yolu üzerinde, Alaçatı Halk Plajı'nı geçtikten sonraki koyda konumlanan Deliklikoy'da herhangi bir işletme ya da market yok. Daha çok kampçıların ve günübirlik tatilcilerin tercih ettiği koyun sahili çakıl taşlı.

  Soğuk ve tertemiz bir denize sahip olan Deliklikoy'da ağaç ya da gölgelik bir alan yok. Denize girip güneşlenme planınız varsa şemsiye götürmeniz şart. Özel araç dışında bir ulaşım imkanı da yok.

  5. Kleopatra Plajı 

  Güvercinlik Koyu olarak da bilinen Kleopatra Koyu, Deliklikoy'dan Ovacık yönünde tepenin ardındaki bir sonraki koy. Kleopatra Koyu'na geçiş Özpınar Sitesi içerisindeki yoldan yapılıyor.

  Kleopatra Koyu'nun plajı kumluk ve denizi oldukça soğuk ve temiz. Plajda site sakinlerinin kullandığı şemsiye ve şezlonglar var. bunun dışında herhangi bir işletme ya da market yok.

  6. Zio Beach

  Alaçatı'nın en popüler beach clublarından Zio Beach, Premier Solto Hotel by Corendon'ın sahilinde yer alıyor. Çark Plajı'nın bitişiğindeki koyda bulunan Zio Beach, 5 bin metrekarelik bir alanda, 300 kişilik VIP, 700 kişilik beach alanı ile hizmet veriyor. Restoranı, snack barı ve iki ayrı barı ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Plaja giriş ücreti 70 TL, bir içecek dahil.

  7. Escape Beach (Beirut Alaçatı)

  Unique Alaçatı Eğlence Merkezi'nde Beirut Alaçatı olarak açılan beach club işletmesi Escape Alaçatı ismiyle yoluna devam ediyor. Unique Alaçatı'nın en büyük plaj alanı olan Espace Beach, 450 kişi kapasiteli. DJ etkinliklerinin de gerçekleştirildiği plaja giriş ücreti 60 TL, bir içecek ve havlu, şezlong dahil.

  8. Ilıca Plajı

  Çeşme'nin en ünlü plajı olan Ilıca Plajı, Alaçatı'ya 2.5 km uzaklıkta. Altın renkli, ince taneli kumsalı, sığ ve berrak denizi, denizin içerisinde sıcak su kaynaklarıyla en güzel İzmir plajları arasında yer alan Ilıca Plajı, Alaçatı çevresinde de mutlaka uğramanız gereken bir yer. Ücretsiz halk plajı ve ücretli şezlong, şemsiye alanlarının ayrıldığı plaja kendi sandalyeniz ve havlunuzla sorunsuzca giriş yapabilirsiniz. Özellikle hafta sonları çok kalabalık olan plajda deniz öğleye kadar sakin, öğleden sonra ise dalgalı oluyor.

   

   

  grade
 • assignment

  Seyahat Sırt Çantasında Olması Gereken şeyler

  Sık seyahat edenler bilirler; sırt çantası seyahatin olmazsa olmazlarından biridir. En zor anda hayat kurtaran, küçük bir detayla seyahatin sorunsuz geçmesini sağlayacak her türlü ihtiyaca anında yanıt veren sırt çantası, doğru bir planlama işi aslında.

  Piyasada farklı ihtiyaçlara göre hacmi ve tasarımı değişen onlarca tip sırt çantası var. Sık seyahat edenlerin bavul ya da büyük sırt çantasının yanında orta hacimli bir sırt çantasını sürekli yanlarında taşımak için sürkeli el altında bulundurması şart. Olmazsa olmaz giysiler, ayakkabı ve terlik gibi genel kullanım ürünlerini büyük çantaya yerleştirdikten sonra her an ihtiyaç duyulacak daha küçük boyutlu eşyaları yanımızda sürekli taşıyacağımız sırt çantasına özenle koymak gerek. Peki seyahat sırt çantasının olmazsa olmazları neler, bu detaylar için yazıyı mutlaka okuyun.

   

  Seyahat Sırt Çantasında Olması Gerekenler

  1. Mevsime Dikkat 

  Seyahat edilecek destinasyonun hava durumu ve gidilecek bölgenin mevsimi seyahat çantasına koyulacakları belirlemek için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta. İçerisinde deniz, kum, güneş gibi detaylar olan yazlık bir seyahat varsa parmak arası terlik, mayo, güneş kremi, şapka, havlu ve şort çantaya mutlaka konulması gerekenlerden. Hava sıcaklığına bağlı olarak terlemenin de artmasından dolayı yedek tişört, iç çamaşırı ve gece dışarı çıkmak için en az bir takım kıyafet hazırlamalı. Hava sıcaklığının düşük olduğu dönemde ise özellikle uzun ve sıcak tutan çoraplar önemli. Bunun yanı sıra eldiven, kaşkol, bere ve içlik gibi detaylar da hayat kurtarır.

  2. Ayakkabı Kişinin Kararı

  Ayakkabı konusu kişiye göre değişkenlik gösteriyor. Kimileri seyahat sırasında tek ayakkabıyla yola çıkıp, tüm seyahati bu ayakkabı ile geçiriyor. Bazıları ise ayağına giydiği ayakkabıya en az bir çift ayakkabı alternatifini çantasına yerleştiriyor. Yürüyüş rotaları olan bir bölgede standart bir ayakkabı zorlayıcı olabilir. Mutlaka yürüyüşü kolaylaştıran bir spor ayakkabı almak gerekiyor böyle durumlarda.

  3. Kişisel bakım ürünleri

  Şampuan, diş fırçası, diş macunu, vitamin ve banyo lifi kişisel bakım için seyahat çantasına koyulabilecek ürünlerden. Kadınlar için makyaj malzemeleri ve günlük bakım kremleri de bu ürünlere ilave edilebilir. Kişisel bakım ürünleri için şeffaf, plastik çantalar satılıyor. Bu çantalar hem tüm ürünleri bir arada tutuyor hem de patlama veya kapaklarının açılması gibi durumlarda ürünlerin çantadaki diğer eşyalara bulaşmasını önlüyor.

  4. Para ve Elektronik Ürünler

  Seyahat sırasında taşınırken en çok endişe veren şeyler para ve maddi değeri yüksek olan elektronik ürünler. Sırt çantasına zorunlu olmadıkça para ve değerli eşya koymamak lazım. Sürekli yanınızda taşıdığınız bir sırt çantası var ise bu çantaya fotoğraf makinesi, hafıza kartı ve cüzdanınızda taşıdığınız paranın bir kısmını ayırarak en güvenli bölmesine koyabilirsiniz.

  Parayı bölerek herhangi bir hırsızlık ya da düşürme gibi durumda paranızın bir kısmı üzerinizde ya da cüzdanınızda olduğundan en azından birkaç gününüzü daha geçirebilecek kadar bütçeniz olur. Kredi kartı ve banka kartlarını da aynı mantıkla birkaç farklı yerde taşıyabilirsiniz.

  5. Sırt Çantasını Düzgün Yerleştirme

  Sırt çantasını düzgün yerleştirmek sırt çantasına alacağınız şeyler kadar önemli. En az kullanacağınız ve ihtiyaç duyacağınız şeyleri sırt çantasının en altına, en sık ihtiyaç duyacağınız eşyaları ise sırt çantasının en üstüne koymanız gerekiyor. Sırt çantasının en altında ayakkabı, terlik ve pantolon gibi büyük ve yer kaplayan ürünler, orta bölümünde rulo haline getirdiğiniz tişört, iç çamaşarı ve diğer giysiler, en üst bölümüne ise kişisel bakım ürünleri, fotoğraf makinesi ve anlık ihtiyaç duyacağınız diğer eşyalarınızı koymalısınız.

   

  grade
   3      
İletişimclose

Uçak Bileti satın almak ve rezervasyon işlemleri yapmak için 7/24 müşteri temsilcilerinize web sitemizdeki telefonlardan ulaşabilirsiniz.

6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit